Seniori z celého Slovenska sa stretli už po šiestykrát

Ako každý rok, zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku stretnutie so zástupcami seniorských združení na Slovensku z príležitosti Októbra – mesiaca úcty k starším. 

Viac ako sto seniorov z celého Slovenska prijalo pozvanie na príjemné stretnutie s čelnými predstaviteľmi rezortu práce. Minister Ján Richter vníma Jednotu dôchodcov na Slovensku ako jednu z najaktívnejších organizácií a vyjadril potešenie i spokojnosť, že sa môže s jej zástupcami radiť, ako byť čo najviac nápomocný v oblasti udržania dôstojnej staroby. „Dobre si uvedomujem, že nie vždy naše zákony odrážajú všetky predstavy seniorov, ich zástupcovia však s nami vedú konštruktívny dialóg a hľadáme spolu možnosti ako život zlepšovať,“ konštatoval. Pripomenul aj niektoré z konkrétnych krokov: pravidelná valorizácia dôchodkov, dotácie na rekreácie, odstránenie 13-ročných krívd pri starodôchodcoch, každoročné prilepšenie formou vianočného príspevku a príplatku k nemu, či ambíciu tieto príspevky zdvojnásobiť a postupne pretransformovať do trinásteho dôchodku. Načrtol aj tému ťažko zdravotne postihnutých a prezradil svoj cieľ zvýšiť opatrovateľský príspevok na úroveň minimálnej mzdy. 

Milým prekvapením bol príchod premiéra Petra Pellegriniho, ktorý si napriek náročnému dňu našiel čas a prihovoril sa prítomným. „Slovensku sa teraz hospodársky darí najviac od jeho vzniku, a to treba využiť vo váš prospech. Je našou povinnosťou postarať sa, aby ste mali kvalitnú a pokojnú jeseň života, “ povedal. Obaja – premiér Peter Pellegrini aj minister práce Ján Richter, poukázali na to, že seniori by nemali byť v centre pozornosti len jeden mesiac v roku. „Hovorme o celoročnej úcte k starším – zaslúžite si to,“ zdôraznili. 

Doterajšie opatrenia vyzdvihol aj predseda JDS Ján Lipiansky. „Sme hrdí na to, čo sa za posledné roky v tejto oblasti dosiahlo,“ pochválil. Neoddeliteľnou súčasťou tohto podujatia  je oceňovanie za vynikajúce výsledky a obetavú prácu pre slovenských seniorov. Minister práce spolu s premiérom odovzdali ďakovné listy dvanástim oceneným nielen z JDS, ale aj z Fóra pre pomoc starším a Združenia kresťanských seniorov Slovenska. 

Všetkým srdečne blahoželáme! 

Jednota dôchodcov na Slovensku:

Boris Hanuščak
Ladislav Golian
Miroslav Borovský
Dobroslava Luknárová
Jozef Jediný
Zlatica Šumajová 

Združenie kresťanských seniorov Slovenska 

Rozália Palkovičová
Darina Tinková
Anastázia Danišová 

Fórum pre pomoc starším 

Anna Vavrová
Anna Pappová
Jozef Kocúr

Ústredie JDS                                                                                                            Foto: Michal Koniar

Seniori z celého Slovenska sa stretli už po šiestykrát