Dočasné pozastavenie bezplatnej železničnej prepravy pre dôchodcov sa zatiaľ odkladá. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR a líder Sme rodina Boris Kollár vo videu na sociálnej sieti. Zároveň vyzval seniorov, aby sami obmedzili cestovanie vlakmi.

„Posledné údaje zo železníc hovoria, že okolo 6500 dôchodcov denne využíva vlaky zadarmo,“ podotkol Kollár. Apeloval na nás, dôchodcov, aby sme cestovali len v nevyhnutných prípadoch. Keď sa toto číslo zníži, ubezpečil, že určite nebude vydaný záväzný pokyn na dočasné zastavenie bezplatnej železničnej prepravy pre seniorov.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) podľa Kollára dostal pokyn z krízového štábu, aby predložil vláde dočasné zrušenie vlakov zadarmo pre seniorov. Platiť to podľa neho malo už od utorka (28. 3.). „Kontaktoval som okamžite pána premiéra, poprosil som ho, aby nám vyšiel v ústrety, aby to ešte nespravili teraz v utorok, presvedčil som ho a bol veľmi ústretový, že to ešte týždeň skúsime natiahnuť,“ poznamenal Kollár.

Doležal tiež v pondelok skonštatoval, že mnohí dôchodcovia vlaky zadarmo aj v súčasnej situácii využívajú na voľnočasové aktivity a toto opatrenie tak bude na ich ochranu. Dočasným pozastavením bezplatnej železničnej prepravy pre seniorov sa mala zaoberať na jednom z najbližších zasadnutí vláda.

Preto sa obraciame na Vás, milá členky a členovia JDS, necestujme ak nevyhnutne nemusíme! 

Dostali sme odklad zrušenia cestovania zadarmo, tak si to nepokazme sami!

Predpokladám, že prísna karanténa už nepotrvá dlho. Pamiatky aj rôzne prírodné krásy tu budú aj po povinnej karanténe a našom obmedzovanom pohybe. A dožijeme sa toho času – v zdraví!

Ak je komukoľvek dlhá chvíľa, poďme v dvojiciach či trojiciach do blízkeho okolia. Možno budeme prekvapení, čo všetko sme tak blízko náíšho domova zatiaľ nespoznali.

Všetkých seniorov srdečne zdraví a osobnú pohodu aj v karanténe rád prajeplukovník v.v., Ing. Ján Skyba, člen sociálnej komisie pri ústredí JDS, člen predsedníctva KO JDS Trenčín  

Boris Kollár povedal, že požiadal premiéra, aby plánované pozastavenie železničnej dopravy pre seniorov zadarmo odložil ešte o týždeň.