Presne o 11. hodine a 11. minúte sa vždy 11.novembra zvyknú rozozvučať oceľové srdcia zvonov na celom svete, aby si uctili pamiatku vojnových veteránov. Práve v tom čase a v tom dni v roku 1918 zaznela posledná salva pri podpisovaní prímeria v Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.

Hrôzy a útrapy z vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne na to ako sa skončila, bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Jeho symbolom je „červený mak“, ktorý bol prijatý ako symbol úcty vojnovým obetiam už v roku 1920.

Na pamäť padlých sa každý rok rozozvučí nad mestom Rovereto v Taliansku „Zvon mieru“, ktorý bol zhotovený z iniciatívy miestneho farára Dona Rosaro zo zbraní a munície, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Pravdepodobne je to najväčší funkčný zvon na svete. Od roku 1965 sa nachádza na návrší nad mestom. Je zavesený na oceľovej konštrukcii, okolo ktorej stojí 114 stožiarov s vlajkami štátov, ktoré prispeli na výrobu tohto zvona. Symbolika červeného maku ako spomienka na vojnové hrôzy je zaužívaná vo väčšine demokratických krajín zasiahnutých svetovými vojnami. Slovensko nie je výnimkou a táto tradícia si našla svoje dôstojné miesto aj na Slovensku. 

V okresnom meste Veľký Krtíš si Deň veteránov už niekoľko rokov uctievajú členovia JDS vďaka iniciatíve predsedníčky OO JDS  Mgr. Márie Hroncovej. Nevynechali ani tento mimoriadny koronový rok a na malú chvíľu sa stretli pri pamätníku neďaleko pošty.

Tichej spomienkovej slávnosti sa symbolicky a bez toho, aby sa tak boli dohodli, zišli jedenásti. Postáli, položili kyticu červených kvetov a zapálili kahance, v ktorých dlho do večera blikali plamienky sviečok ako posolstvo, že nezabúdame a ani nesmieme zabudnúť!

Kahance pietnej spomienky horia pri mnohých pomníkoch padlým vojakom po celom Slovensku a nesú svoje mierové posolstvo ticho a dôstojne.

Spracované v redakcii – jds.sk –  podľa článku R.Hornáčekovej

Zvony a divé maky ako symbol úcty a spomínania