Presne o 11. hodine a 11. minúte sa vždy 11.novembra zvyknú rozozvučať oceľové srdcia zvonov na celom svete, aby si uctili pamiatku vojnových veteránov. Práve v tom čase a v tom dni v roku 1918 zaznela posledná salva pri podpisovaní prímeria v Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.

Hrôzy a útrapy z vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne na to ako sa skončila, bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. Jeho symbolom je „červený mak“, ktorý bol prijatý ako symbol úcty vojnovým obetiam už v roku 1920.

Na pamäť padlých sa každý rok rozozvučí nad mestom Rovereto v Taliansku „Zvon mieru“, ktorý bol zhotovený z iniciatívy miestneho farára Dona Rosaro zo zbraní a munície, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Pravdepodobne je to najväčší funkčný zvon na svete. Od roku 1965 sa nachádza na návrší nad mestom. Je zavesený na oceľovej konštrukcii, okolo ktorej stojí 114 stožiarov s vlajkami štátov, ktoré prispeli na výrobu tohto zvona. Symbolika červeného maku ako spomienka na vojnové hrôzy je zaužívaná vo väčšine demokratických krajín zasiahnutých svetovými vojnami. Slovensko nie je výnimkou a táto tradícia si našla svoje dôstojné miesto aj na Slovensku. 

Kahance pietnej spomienky horia pri mnohých pomníkoch padlým vojakom po celom Slovensku a pripomínajú nielen svoje mierové posolstvo, ale aj jeho naliehavú potrebu. Veď vojnové konflikty neustále trápia ľudí v rôznych častiach súčasného sveta. Vyháňajú ich z domovov a nútia hľadať si bezpečnejšie útočisko. Koľko len je medzi nimi detí!

Nájdu vôbec nový domov, keď sa čoraz viac dvíhajú na hraniciach krajín oceľové ostnaté drôty? Bude ich pôvodná vlasť niekedy krajinou s otvorenou náručou a možnou budúcnosťou pre všetkých?

Žijeme dobu, plnú ohrození – pre ľudí aj pre celú našu planétu. Do akej miery sa ľudstvu podarí zvrátiť tieto ohrozenia?

Červené maky sú aj symbolom solidarity.

  • Red. –
Zvony a divé maky ako symbol úcty a spomínania