1.-3.12.2021 sa členovia ZO JDS Štiavnické Bane zúčastnili pracovnej návštevy EP v Bruseli na pozvanie europoslanca p. Róberta Hajšela – rodáka z Banskej Štiavnice. V rámci celoživotného vzdelávania sme sa viac dozvedeli o Európskej únii, o fungovaní EP a ich prínose pre Slovensko, ktoré je už pevnou súčasťou tejto európskej rodiny.

V prvom rade veľmi pekne ĎAKUJEME p. Hajšelovi za jeho pozvanie, milé stretnutie a starostlivosť, s akou sa nám venoval aj so svojimi asistentmi Jarom Novákom a Petrou Krátkou. 

Program sme mali zaujímavý, bohatý a precízne pripravený. 

Najviac sme boli zvedaví na rokovaciu sálu Hemicycle, kde sa odohráva hlasovanie, ktorému predchádzajú mnohé rokovania vo výboroch a politických frakciách. Je veľmi dôležité, aby naši zástupcovia boli aj výborní vyjednávači, aby dokázali vysvetliť a presvedčiť ostatných členov, aby za príslušné návrhy aj zahlasovali. Ľudovo hovoria tejto miestnosti, že je to „obývačka“ európskeho občana. 

V diskusii nás p. Hajšel podrobne informoval o svojej práci, aktivitách a aktuálnych problémoch, ktoré sa týkajú všetkých občanov EÚ. Sme hrdí, že máme takého odborného a výborného zástupcu v EP. Náš pán starosta, Stanislav Neuschl mu odovzdal pamätnú striebornú mincu vydanú k 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella.

Samozrejme, že nemohlo chýbať ani tradičné fotografovanie pred obrovskou fotografiou rokovacej sály so zástavami jednotlivých členských krajín.

Po obede sme navštívili Dom európskej histórie v parku Leopold, kde každý z nás mohol sledovať výklad  cez  tablet so slovenským textom. Návštevníci tohto múzea majú možnosť vnímať „cestu dejinami Európy“ od mýtov a objavov cez storočia „chaosu“ až k jednote 20. storočia. Majú možnosť zamyslieť sa nad budúcnosťou Európy. Bol to pre nás hlboký zážitok. 

Prvý večer sme strávili v príjemnej atmosfére na slávnostnej večeri, na ktorú nás pozval p. Hajšel.

Druhý večer sme mali zážitok na Grand Place, kam nás opäť zobral a pohostil náš p. poslanec. Hlavné bruselské námestie je povinnou zastávkou všetkých turistov. Je zároveň miestom, kde každoročne rozprestierajú veľký kvetinový koberec z niekoľkých tisícov kvetov. Túto zaujímavú akciu organizujú v polovici augusta a vždy na nej pracuje aj stovka dobrovoľníkov. My sme tu zažili trochu vianočnej atmosféry s vôňou waflí, čokolády a praliniek. Zastavili sme sa u fontány cikajúceho chlapca, pochádzajúcej zo 14. storočia. Viaže sa k nej legenda o tom, ako jedno dieťa práve týmto činom zachránilo mesto pred obrovským požiarom. V záplave svetielok sme sa dostali do malej pivárne, ktorá bola zároveň aj bábkovým divadlom, kde sa v nedeľu hráva pre deti. Zaujímavosťou bolo pivo „kvak“ v špeciálnych drevených stojančekoch, ktoré nám naozaj chutilo. Väčšinu „presunov“ sme robili peši, takže sme veru, výrazne prekročili naše denné limity v počte krokov – mali sme ich aj viac ako 18 000. Ale aj druhý večer bol nádherný – pohodový!

Tretí deň návštevy v Bruseli sme mali voľný program a vďaka jednému z nás p. Lakotovi, ktorý nám urobil sprievodcu, sme navštívili Atómium. Odviezli sme sa k nemu metrom a potom sme už len žasli a obdivovali celé toto úžasné dielo.

Je to futuristicky pôsobiaca stavba, pozostáva z deviatich gúľ a tyčiek, ktoré ich vzájomne prepájajú. Tie sú v skutočnosti zväčšeninou základnej zložky železa. Atómium postavili ešte v r.1958 a jeho autorom je André Waterkeyn. Vysoké je vyše sto metrov a svojou mohutnosťou  má stále pripomínať, ako je veda dôležitá pre ľudstvo. Jednotlivé gule pozostávajú z dvoch poschodí a v tyčkách sa nachádzajú eskalátory prepájajúce jeho súčasti. Vozili sme sa zvedavo aj s nadšením na pohyblivých schodoch a sprevádzali nás úžasné svetelné efekty.

V blízkosti Atómia sa nachádza ďalšia dôležitá atrakcia – Mini Európa. V tomto zábavnom parku nájde návštevník zmenšeniny zaujímavých budov z celého starého kontinentu. Aj Slovensko tu má zástupcu v podobe bratislavského Modrého kostolíka.

Teda nezabudnuteľný bol aj náš tretí deň v Bruseli. Všetky nezabudnuteľné zážitky sme si brali domov ako krásne spomienky.

Sme nesmierne vďační p. Hajšelovi za možnosť spoznať toto zaujímavé mesto, dozvedieť sa konkrétnejšie o práci europoslanca a o jeho úspešnej reprezentácii slovenských občanov v EÚ. Držíme palce, aby sa mu aj naďalej tak dobre darilo nielen v práci, ale aj v zdraví. Tešíme sa na možné ďalšie stretnutia u nás doma, lebo bývajú vždy príjemné a bohaté na nové informácie. 

Ešte raz veľká VĎAKA za tri krásne „bruselské dni“.

Eva Šestáková, predsedníčka ZO JDS Štiavnické Bane

Nezabudnuteľná návšteva Bruselu