Práca s kožou fascinovala ľudí odjakživa. Tento úžasný tvárny materiál sa využíval na mnoho účelov, dodnes sú výrobky z kože vyhľadávané predovšetkým pre svoju kvalitu. A práve prednášky s ukážkami práce s týmto materiálom sa mohli zúčastniť seniori v našej ZO JDS. 

Výrobcom krásnych úžitkových vecí a zároveň lektorom bol náš člen Marián Chlpek. V prednáške sa zameral na pôvod a spracovanie materiálu, vysvetlil spôsoby práce s kožou a možnosti jej využitia. Popísal aj postup výtvarného spracovania výrobkov, predstavil potrebné náradie a nástroje. Uviedol, že raznice na zdobenie výrobkov sú len prostriedkom na vytváranie rôznych zaujímavých kombinácií vzorov. Zdôraznil, že výrobca musí mať nielen šikovné ruky, predstavivosť, tvorivosť, výtvarné cítenie, ale i veľkú dávku trpezlivosti.   Súhrou všetkých týchto vlastností sú jeho výrobky – opasky, kabelky, kľúčenky, puzdrá na knihy, prívesky a rôzne iné úžitkové predmety. 

Pre vnímavých poslucháčov svojej prednášky pripravil zároveň aj malú dielničku, kde si každý mohol vyrobiť a podľa svojho vkusu vyzdobiť kľúčenku. To bolo radosti, keď sa všetkým podarilo vyrobiť si ich podľa vlastných predstáv.

Kto by si myslel, že práca s kožou je dominantná len pre mužov, tak sa veru mýli, lebo veľmi zaujala aj nás, ženy. Toto zaujímavé popoludnie malo bohatú účasť a všetci sme si pochvaľovali príjemne a poučne strávený čas.

Ing. Mariana Vaňová

predsedníčka ZO JDS Prievidza – Necpaly

TVORIVÁ DIELŇA PRE SENIOROV – PRÁCA S KOŽOU