Fašiangy sú od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Najznámejšie a zároveň najveselšie sú posledné dni fašiangu, spojené s radovánkami a hodovaním. Fašiangové sprievody maskovaných ľudí boli akýmsi prechodom medzi Vianocami a Veľkonočnými sviatkami, medzi zimou a jarou. Už z 13. storočia sú písomné záznamy, že naši dávni predkovia sa na bujaré oslavy veľmi tešili, čo bolo ale tŕňom v oku pre cirkev. Vtedy bývali fašiangy oveľa hlučnejšie ako dnes. Každý sa snažil užiť si tieto krátke chvíle ako najlepšie vedel. Veselil sa bohatý aj chudobný, pán aj sluha, majster aj tovariš. Jedli sa fašiangové šišky, veselo popíjalo, spievalo a tancovalo pri hudbe. 

Hlavným motívom bolo Päť (pár) želaní:

  • Nech sme všetci zdraví, ale nechajme žiť aj lekárov a lekárnikov.
  • Každý deň veľa radosti a čo najmenej zlosti (aj keď úplne bez  nej  to nejde).
  • Nech máme dobrých susedov, kolegov, priateľov, príbuzných  aj partnerov.
  • Nech v sebe nájdeme silu a schopnosť brániť dobro, česť a pravdu.
  • Veľká noc príde určite, zatiaľ prišla vždy. Nech do pôstu všetci vstúpime dobre najedení a napití a úspešne ním prejdeme a čo najlepšie z neho nakoniec vyjdeme!

Srdečné privítanie v mene ZO  JDS v Sučanoch nemohlo chýbať  na fašiangovom posedení, spojenom so symbolickým „POCHOVANÍM BASY.“ Po dlhšom čase, sme sa mohli stretnúť aj keď v menšom počte. Náš život poznačila pandemická situácia, ktorá narušila či už pracovný, školský, ako aj nás život dôchodcov, ktorí sa aktívne zapájame do rôznych podujatí  v našej obci.

Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným, ktorí  akoukoľvek mierou prispeli k uskutočneniu  fašiangových tradícií v našej obci. Štedrým občanom, ktorí prispeli či už fašiangovými dobrotami, alebo finančnými príspevkami do našej organizácie a veľkou mierou prispeli k dnešnému posedeniu  aj našim harmonikárom, bratom Jarkovi a Milanovi Chládekovcom, Peťovi Jendrišákovi, ktorí po celý deň sprevádzali veselý sprievod masiek. Vďaka patrí aj speváckemu súboru  SUČIANKA za  symbolické pochovanie basy a DJ Mirkovi Mihálikovi, ktorý sa nám už tradične stará o dobrú náladu na našich posedeniach. Na príjemnom popoludní a veselej zábave nechýbala tradičná praženica a šišky.

Text: Ľubica PAKÁNOVÁ,  Foto: Ján PAKÁN

V utorok 1.3.2022 sme v Sučanoch pochovali basu a zavŕšili Fašiangy