MsO JDS v Senci uskutočnila zaujímavý výlet do Bratislavy s cieľom návštevy Botanickej záhrady aj hradu Devín. Počasie nám už ráno žičilo, tak sme plní nadšenia nastúpili do autobusu a zaplnili všetkých 48 miest. Aj sme si hneď za Sencom sme na diaľnici užili rannú dopravnú špičku, ktorá sa uvoľnila až tesne pred Bratislavou. 

Botanická záhrada UK, ktorá vznikla v r.1942 a stále sa rozvíja a udivuje svojou krásou, nás privítala v nádhernom jarnom šate. Zaujímavo bolo v jej skleníkoch, ale páčila sa nám aj prechádzka vo vonkajšom parku, kde sme poobdivovali starostlivo upravované zátišia a posedeli si v besiedke, či na lavičkách vo veselej debate.

Potom nás autobus odviezol na očakávanú prehliadku hradu Devín. V podstate už bol čas obeda, takže sme sa najprv pobrali do reštaurácie pod hradom, aby sme sa patrične posilnili. Presne o 13:00 hod nás čakala naša sprievodkyňa a mohla začať svoj výklad. Dozvedeli sme sa o vplyve keltského a neskôr rímskeho etnika na tomto území. Hrad bol svedkom slávy, ale aj pádu Veľkej Moravy. V 12.-13. storočí vznikla nová kamenná pevnosť. Definitívna skaza hradu prišla v r. 1809, kedy počas jeho obliehania napoleonskými vojskami bol hrad  podmínovaný a vyhodený do povetria.

Mnohí si dobre pamätáme časy za totality, keď sa pod hradom nachádzal amfiteáter, kde sa konali rôzne kultúrne podujatia. Poniže hradu popri Dunaji a rieke Morava boli ostnaté drôty, zabezpečované armádou, ktorá sa snažila udržať pokoj na hraniciach so západom.

Pád železnej opony a jej udalosti sú zachytené vo výstavných priestoroch hradu. Výklad o všetkých významných medzníkoch v histórii Devína ešte dlho rezonoval v našich rozhovoroch počas spiatočnej cesty do Senca. Domov sme sa dostali včas a plní dojmov z nášho pekne využitého seniorského dňa.

Ľ. Mihálová, MsO JDS Senec

Jarný výlet do Bratislavy