Rozpočet ako misky váh

Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, a preto je veľmi dôležité vedieť sa o ne dobre postarať.

Nie je potrebné špeciálne vzdelanie ani zložitá matematika. Potrebné sú iba disciplína a pravidelnosť rovnako, ako keď učíte deti nový šport alebo hrať na hudobný nástroj.

Predstavte si misky na váhe, kde na jednej strane váhy máte svoj príjem a na  druhej strane svoje výdavky. Misky musia byť vždy na konci mesiaca vyrovnané. Ak máte výdavky vyššie ako príjmy, budete si musieť na konci mesiaca nejaké peniaze požičať. Ak však máte príjmy vyššie ako výdavky, môžete si časť príjmov niekam odložiť. Znova tak budete mať misky na váhe vyrovnané.

Vaším cieľom by malo byť, aby ste si žiadne peniaze na konci mesiaca od nikoho požičiavať nemuseli. Naopak, chceli by ste si časť príjmu odkladať bokom. Aby ste mohli svojich blízkych prekvapiť napríklad nejakým darčekom. Alebo aby bolo na nečakané zdravotné výdavky či mimoriadne výdavky na bývanie.  Mali by ste chcieť vytvoriť si rezervu na horšie časy.

Pravidelnosť

Urobte si prehľad o tom, koľko peňazí každý mesiac miniete. Zaujímajte sa o to a pravidelne si to sledujte. Či platíte za telefón, za televíziu, alebo len idete do divadla či na výlet. O všetkom by ste mali mať prehľad. Môžete si pomôcť rôznymi pomôckami, ale stačí aj pero a kus čistého papiera.

Disciplína

Druhý krok môže byť o niečo náročnejší. Dajte si pozor, aby všetky vaše výdavky spolu neboli vyššie ako váš mesačný príjem. Čo ak sa to stane? V takom prípade sú dve možnosti.

Pozrite sa na váš zoznam výdavkov a nájdite niečo, čo odtiaľ môžete vyškrtnúť. Väčšinou nemôžete vyškrtnúť pravidelné výdavky ako spomínaný telefón alebo účet za kúrenie, môžete však odtiaľ vyškrtnúť napríklad divadlo alebo reštauráciu. Namiesto do divadla môžete ísť do prírody a ušetriť tak nejaké peniaze. Pokiaľ do toho divadla či reštaurácie naozaj chcete ísť, musíte sa niektorý mesiac uskromniť a nasporiť si na to. Pravé preto je dôležite spisovať si svoj rozpočet a mať prehľad aj o nepravidelných výdavkoch. Viete sa takto lepšie pripraviť napríklad na narodeniny svojich blízkych alebo iné výnimočné životné situácie.

Druhou z možností je skúsiť si zvýšiť príjem a privyrobiť si nejakou výpomocou, brigádou na pár hodín týždenne. 

Vytvárajte si rezervu

Okrem základného cieľa by ste však mali mať aj cieľ o niečo ambicióznejší. Chcete si aj niečo odložiť. Nie je to nič zložité. Postup je rovnaký, vyžaduje si to iba trochu viac disciplíny. Stačí sa pohrať s vaším zoznamom výdavkov. Pokúste sa, aby bol čo najkratší. Čím kratší zoznam budete mať, tým viac peňazí si budete môcť na konci mesiaca odložiť. Ak sa vám pokazí chladnička, televízor alebo „pretelefonujete“ viac ako obvykle, nebudete sa musieť báť, že to nebudete mať z čoho zaplatiť.  Použijete na to svoje úspory. K lepšej disciplíne pomáha posielať si peniaze určené na rezervu na samostatný sporiaci účet zriadený špeciálne na tento účel.

Tento článok vznikol v spolupráci s www.5peňazí.sk  od Národnej banky Slovenska

Majte svoje výdavky a prijímy pod kontrolou